2021 m. lapkričio mėn. Seime įkurta laikinoji parlamentinė grupė „Žaliosios savivaldybės – 2030”, kurios tikslas paskatinti šalies savivaldybes siekti ambicingų tikslų tapti klimatui neutraliomis iki 2030 metų. Per šiuos metus pavyko suburti ambicingas savivaldybes, kurios pasirengusios siekti klimato neutralumo jau 2030 m. Praėjusiais metais oficialiai įkurtas Lietuvos Žaliųjų savivaldybių nacionalinis tinklas, prie kurio prisijungė 24 savivaldybės. Manome, jog tai prisidės įgyvendinant Europos žaliojo kurso tikslą iki 2050 m. pasiekti, kad Europa taptų neutraliu klimatui žemynu bei Lietuvos Respublikos XVIII vyriausybės siekio, kad pirmasis neutralaus poveikio klimatui ir beatliekis miestas Lietuvoje atsirastų iki 2030 m.

Žaliųjų savivaldybių nacionalinio tinklo idėja buvo išvystyta Seimo laikinojoje grupėje „Žaliosios savivaldybės – 2030“. Jos pirmininkas, parlamentaras Andrius Bagdonas, tvirtina, kad Žaliųjų savivaldybių nacionalinio tinklo veiklos pradžia – dviejų su puse metų trukusio darbo ir 2023 metais pasirašyto memorandumo dėl Žaliųjų savivaldybių iniciatyvos rezultatas.

„Vis daugiau Lietuvos savivaldybių ieško būdų, kaip klimato kaitos iššūkius bei Europos Komisijos nustatytą žaliąjį kursą paversti galimybėmis. Nors tinklas veikia dar tik metus, prie jo prisijungė jau 24 savivaldybės. Neabejoju, ateityje jų bus tik daugiau“, – teigė Seimo narys A. Bagdonas.

„Per pastaruosius metus Žaliųjų savivaldybių tinklas padarė reikšmingą progresą. Jau dabar tinklo atstovai aplankė daugiau nei 20 Lietuvos savivaldybių, surinko jų atsiliepimus ir išklausė problemas, su kuriomis jos susiduria. Tinklas tapo svarbiu įrankiu siekiant klimato neutralumo ir tvarios ateities mūsų šalyje“, – pabrėžė Romualdas Petraitis, Lietuvos žaliųjų savivaldybių tinklo koordinatorius.

Savo ruožtu Plungės rajono savivaldybės meras, Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Audrius Klišonis, tvirtina, kad žaliosios investicijos ir išmanūs technologiniai sprendimai išties tampa labai svarbūs gerinant piliečių gyvenimo kokybę. „Savivaldybės nuolat investuoja į viešųjų paslaugų gerinimą, įgyvendina aplinkai draugiškus pokyčius, kuria žmogui patogų gyvenimą miestuose ir regionuose. Tikiuosi, kad šios iniciatyvos dėka, suvieniję jėgas, žengsime sparčiau link žaliojo kurso tikslų įgyvendinimo kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje“, – teigia A. Klišonis.

Žaliųjų savivaldybių nacionalinis tinklas plečia bendradarbiavimą tarptautiniu mastu. Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su Barselonos mieste organizuojamu „Smart City Expo“ pasauliniu kongresu, kuris yra didžiausias ir įtakingiausias pasaulyje inovacijų renginys. „Smart City Expo“ sujungia lyderius iš novatoriškiausių vyriausybių ir organizacijų, šiais metais tinklas tapo Europos Komisijos Išmaniųjų bendruomenių tinklo nariu.

Kaip Lietuvos savivaldybės galėtų efektyviau ir sparčiau plėtoti tvarius sprendimus, išsamiau bus kalbama rugsėjo 27 d. LR Seime vyksiančioje konferencijoje „Žaliosios savivaldybės – 2030: skaitmeninimo ir tvarumo perspektyva“. Konferenciją organizuoja LR Seimo laikinoji parlamentinė grupė „Žaliosios savivaldybės – 2030” kartu su Europos Komisija ir Lietuvos energetikos institutu. Joje dalyvaus 24 žaliųjų savivaldybių merai ir savivaldybių tinklo koordinatoriai. Konferencijoje pranešimus skaitys Audrius Klišonis, Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas, Plungės rajono savivaldybės meras, Teresė Škutaitė, GreenTech Hub vadovė, Inovacijų agentūra, Anton Nikitin, Vilniaus miesto savivaldybės Tvarumo vadovas, Ignacio Garcia Vega, Europos Komisijos Išmaniųjų bendruomenių tinklas Doc. Dr. Visvaldas Varžinskas, KTU Aplinkos inžinerijos institutas, Vadimas Ivanovas, Valstybės duomenų agentūra.
Renginys taip pat suburs savivaldybių, verslo ir mokslo lyderius į diskusiją apie priemones, kurios leistų savivaldybėms tapti draugiškomis aplinkai ir žmonėms.

Programa: PROGRAMA Žaliosios savivaldybės – 2030
Konferencijos pradžia rugsėjo 27 d. 10 val. Transliacija lietuvių kalba:

Data ir laikas: 

Rugsėjo 27 d. 10 val.

Vieta:

LR Seimas, Konstitucijos salė